Hey!Jag vet inte vem jag skulle fråga, men jag är en kille i 20-årsåldern och jag vill motverka håravfall i god tid. Jag tycker att jag har börjat få högre hårfäste. (se bild) samtidigt tycker jag att håret på toppen av huvudet har börjat bli tunnare än vad det är i nacken.Jag har sökt på nätet efter några schampon eller liknande som kan bromsa mer håravfall än vad jag har. Vad kan du rekommendera? Finns det en permanent lösning? Eller måste jag använda produkterna resten av livet?Tusen tack – Fredrik
Hej Fredrik!
Det finns inte något direkt permanent lösning på fenomenet. Det som du upplever är ju kroppens genetik som arbetar. Dina gener fungerar som ett förbestämt software, som berättar vad kroppen skall göra och när. Det är möjligt att skaffa schampo och balsam som ger hårbotten den bästa vården. Wellas SP-serie skulle kunna passa dig bra. Se till att massera in det ordentligt i hårbotten. Detta kommer öka din blodcirkulation och minska förkalkningen av de fina blodkärlen du har där.
P.S. glöm inte att, biologiskt sett, så är det ditt manliga hormon som berättar omvärlden att du är den erfarne survivorn i gruppen! ;-)
Mvh
Hairworld
Expert frågan
Hairworld.se - dina expertar
Hairworld.se har många experter anknutna att svara på era frågor