Kommer du ihåg att med jämna mellanrum förhöra dig om produkter när du är hos frisören? Eller använder du fortfarande samma produkter som du använde för 5 år sedan, när du hade mjäll och rött hår?
Många av oss är "vanedjur" som köper samma produkter varje gång. Plötsligt tycker vi inte att den annars så fantastiska produkten inte har någon effekt längre. Dette beror i grund och botten på förändringar i vårt hår och vår hårbotten och att håret kan "mättas" av en produkt.
Det är viktigt att byta vårdande produkter alr eftersom håret och hårbottens tillstånd förändras. Dessa förändringar kan bero på allt från färgning av håret till byten mellan årstider.
Artikel inte betygsatt ann - Klicka på det antal stjärnor du tycker att artikeln borde ha
Tipsa en vän Kommentar / Betyg
HårförlängningarHej Linda
Jag undrar vilket hår du jobbar med i hårförlängningar? Jag har tittat på löshår i olika butiker men vet inte om det är så bra. Jag vet inte om mitt hår tåler extensions om det inte skulle fungera, kan jag använda någon form av hår med clips? Jag läste att du gjorde idol, jag tyckte att alla var så fina. vad hade du där?
mvh Anna
Läs mer Slitet hårHej!
Jag har jätte lockigt hår (naturligt) och det är super slitet, jag menar det är typ 1,5 dm som verkligen måste bort så att inte hela håret åker.jag älskar längden jag har nu och vill ha långt hår men som sakt det måste bort och jag gillar inte hårförlängningar utan jag vill va "naturlig" jag menar jag har precis börjat gilla mitt hår men jag har beställt klipp tid nu och ska klippa mig på fredag för jag har inte klippt mig sen slutet på hösten förra året. men jag vet inte hur jag ska klippa mig, för jag kan inte ha nån frisyr som man måste fixa mycket för det hinner jag inte, och jag skuttar runt ganska mycket och är glad typ jämt så om du kunde typ ge mig några idèer så vore det super! :D ps. jag har typ lite längre än axellångt hår nu när det är krulligt(vilket det jämt är :D ) OBS. jag har inte nån volym i hårbotten men skulle gärna vilja ha volym i håret (hela)!! tack på för hand :)
Läs mer ÖgonbrynHej, jag undrar om man kan gå och noppa sina ögonbryn fasst att de inte har vuxit ut helt.
Läs mer Hur färgar jag håret utan att det blir risigt?Hej.
Jag börjar fä grått hår vid tinningarna och har en mycket torr o burrig hårkvalite. Hur skall jag färga det utan att det blir risigt. Var får jag tag på växtfärg, helst blond.
MVH. Maria
Läs mer