Här kan du finna inspiration för ditt nya läckra korthårsfrisure.
Fler artikel bilder (klicka på bilden för större storlek)
Klicka på det antal stjärnor du tycker att artikeln borde ha
Tipsa en vän Kommentar / Betyg
Permanenta håretHejsan!Jag är en kille som har någorlunda vågigt hår och på gränsen till lockigt när det blir långt. Som lösning till detta ser jag att rak-permanenta mitt hår som jag för övrigt gör hemma. Efter behandlingen av permanentet blir håret rakt och kan formas så som jag vill, men tre dagar efter behandlingen då jag ska använda schampo och duscha så blir håret inte sig riktigt lik. Håret formas sämre och blir lite vågigt nu. Kan nämnas att jag är väldigt försiktig och petig när det gäller att applicera permanentet på alla områden.
Vart ligger problemet? Bör jag istället gå till en frisör som sköter allt? Och vilket schampo rekommenderar ni?
Tack!
Läs mer Dölja tunnhårighet på hjässanjaha då vet jag men jag är så tunnhårig uppe på hjässan så man ser min hårbotten hur ska jag göra för att dölja den jag har tjockare och längre hår i nacken och tunnare hår på sidorna hur ska jag göra för att håret att bli lika tjockt och långt på sidorna.
Läs mer PPDHej,Jag har ganska tunt och slitet hår, har tappat en del (förmodligen p.g.a. stress) men jag skulle ändå vilja färga håret. Eftersom det just nu är för dyrt att gå till frisör så tänkte jag testa hemmafärg, jag googlade info om "Loreal casting creme gloss" jag hade läst att det är en toning som är fri från ammoniak så jag tänkte att den borde vara hyfsat mild. Men i recensionerna så kom det fram en del skräckexempel om allergiska reaktioner från ämnet PPD (skickar med länk till artiklar), det som gör det lite läskigt är att i många av fallen så har dom gjort ett allergitest 48 timmar före som det står i instruktionerna och inte fått någon reaktion, sedan några dagar efter färgning fått rätt allvarliga allergiska reaktioner. Jag läste att PPD var förbjudet i Sverige före EU just p.g.a. av att det är allergi framkallande. Hur farligt är det? Efter att ha sett bilderna så blir man ju lite orolig. Mvh http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2051098/Does-YOUR-hair-dye-contain-chemical-feared-killed-woman.html
http://littlechillipadi.wordpress.com/tag/casting/
Läs mer Permanenta eller ejHej! Jag har alltid haft blont hår och förra året i mars färgade jag det till brunt och nu lägger jag i färg var 6-8 vecka, så min fråga är om jag kan permanenta det eller skulle mitt hår bli förstört då? MVH Jenny
Läs mer